Попри війну мешканці Івано-Франківської територіальної громади не забувають вчасно розраховуватись за спожиті комунальні послуги. Минулого місяця рівень розрахунків перевищував 90 % і за увесь воєнний період становив 92-94 %.
Такий самий показник фіксували протягом 2021 року. Це означає, що населення продовжує ретельно оплачувати за комуналку. Саме цей фактор тримає на плаву підприємства, бо навіть попри тотальне зростання цін комунальні тарифи з початку війни не змінювали. Про це повідомили у департаменті житлової, комунальної політики та благоустрою ІФМР.
«За час війни у комунальній сфері міста виникла проблема – істотно зросла собівартість послуг, які надають наші підприємства. У той же час тарифи не змінились. Щоби не піднімати ціни на комуналку, довелось дещо оптимізувати процес. До прикладу, вивезення сміття – подекуди здійснювали двічі на день, тепер вивозимо один раз. Оскільки кожен виїзд – це те саме пальне, ціни на яке з лютого зросло у рази», — розповів очільник департаменту Михайло Смушак.
Як довго вдасться балансувати і вдаватись до вимушеного кроку, наразі достеменно не знають, бо усе буде залежати від ситуації, що складеться. Тим часом втриматись від збитковості допомагають і своєчасні розрахунки споживачів. Попри непросту фінансову ситуацію франківці продовжують ретельно сплачувати за рахунками, як-от пенсіонерка Валентина Іванівна з обласного центру. Обслуговування її кватири обходиться у холодну пору понад 3000 грн. Зараз, влітку, сума дещо менша, але й та становить до третини сукупного доходу сім’ї: «Я – колишня працівниця банку. Тому звикла вчасно сплачувати свої рахунки. Інакше просто не вмію, та й не раджу нікому, бо борги будуть накопичуватись, а розраховуватись так чи інакше доведеться. Часом навіть доводиться економити, щоби звести кінці з кінцями, але зазвичай «страждає» наш продуктовий кошик».
Якщо міська комуналка – на межі збитковості, то в газовиків сума заборгованості зростає з кожним місяцем війни. За транспортування блакитного палива населення та підприємства області завинили понад 110 млн грн, з яких 85 млн не сплатили індивідуальні споживачі.
«Загалом по області рівень розрахунків за транспортування газу 84 %. Із 400 тисяч споживачів заборгованість мають 230 тис. Боргують і підприємства, найбільш проблемними зараз є два такі – «Укрспирт», який уже півтора роки не платить за послугу і налічує понад 3 млн грн боргу. За час війни додалось і потужне деревообробне підприємство з Надвірнянщини, яке призупинило свою роботу і завинило 3,5 млн грн за транспортування газу», — повідомив комерційний директор АТ «Івано-Франківськгаз» В.Кедик.
Джерело: Франківська газета