1 серпня відкрився Денний центр соціально-психологічної допомоги постраждалим від домашнього насильства. Він працюватиме в місті Івано-Франківськ на вул. Симоненка, 3Б. Це безкоштовний, доступний і безпечний простір, де постраждалі від домашнього насильства зможуть отримати необхідну психологічну, юридичну консультацію й соціальний супровід. Тож франківці можуть звертатися сюди за фаховою допомогою.

Ініціатива реалізована за проектом UNFPA й Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні, під назвою “Міста і громади, вільні від домашнього насильства”. Це другий Денний центр, який відкритий разом з Avon, в межах благодійного внеску 160 000 американських доларів на створення чотирьох центрів допомоги постраждалим від домашнього насильства в українських містах.

Денний центр соціально-психологічної допомоги людям, які постраждали від домашнього насильства відкрили у Івано-Франківську. Ініціативу реалізували у межах проєкту UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні «Міста і громади, вільні від домашнього насильства».

«В межах проекту ми допомагаємо створювати спеціалізовані служби підтримки, такі як денні центри, безпечні притулки та кризові кімнати для жінок та дівчат, які постраждали від насильства. Їм треба десь перебути ніч, або побути довший період часу. А також працюють мобільні бригади соціально-психологічної допомоги, психологи, соціальні працівники, яким можна подзвонити, домовитися про зустріч там, де це потрібно для постраждалих осіб, там, де можна проконсультуватися і отримати психологічну підтримку, щоби зрозуміти, яка доступна допомога у певній громаді», – розповідає керівник проєкту в галузі народонаселення «Міста і громади, вільні від домашнього насильства» Костянтин Бойчук.

Це вже другий Денний центр соціально-психологічної допомоги постраждалим від насильства, який відкрили в Україні разом з компанією Avon. У межах благодійного внеску компанія виділила 160 тисяч доларів на створення чотирьох таких центрів в українських містах: Ірпені, Кривому Розі, Івано-Франківську та Луцьку.

«Avon – це не тільки про бізнес, Avon – це соціально-відповідальна компанія і в нас є дві програми благодійні. Відколи Avon заснувався в Україні, це програми: Avon проти раку молочної залози та Avon проти насильства в сім’ї. Це дуже важливе питання сьогодення і воно є дуже критичним. Важливо підтримувати кожну жінку для того, щоби вона відчувала, що вона в безпеці і тому ми доєдналися», – зазначає менеджерка філії компанії «AVON – Україна» Наталія Григорчук.

Із постраждалими від домашнього насильства у Івано-Франківському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді працюють вже багато років, каже директорка закладу Леся Дикун. На базі створено муніципальну мобільну бригаду, яка працює з викликами по домашньому насильству. Фахівці соціальної роботи разом із поліцією та службою дітей завжди є за тими адресами, де скоїлося правопорушення. У новоствореному Денному центрі жінка разом із дитиною можуть отримати необхідну підтримку.

«Жінка, яка постраждала, протягом дня потребує підтримки психологічної, потребує підтримки юридичної. І, власне, створення цього Центру дає можливість жінкам приходити сюди впродовж дня і отримати в групових заняттях психологічну підтримку. Потім через іти до індивідуальних занять. І навіть тоді, коли жінка тут отримує допомогу, її дитина в іншому приміщенні отримує також психологічну допомогу. Бо є питання, які не сумісні по роботі з матір’ю», – пояснює директорка Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Леся Дикун.

Випадків домашнього насильства цього року, на жаль, стало майже удвічі більше, аніж у 2023-му. За перші півроку до Центру зателефонували 244 скривджені вдома людини. Натомість за весь 2023 рік повідомлень про факти домашнього насильства було 369.

«Важливо, щоби був такий центр, де можна було би порадитися в такій ситуації, бо не завжди людина хоче в поліцію звертатися, не завжди людина хоче виносити цю проблему. Такий денний центр дасть можливість поспілкуватися і не дасть домашньому насильству перерости у ще більше. Зараз дуже тяжкий час. Все-таки дуже багато стресів внаслідок війни, військових дій, та різні ситуації в родинах: хтось виїхав, хтось тут залишився, чоловік на війні, жінка з дітьми тут, потім вертається в сім’ю, в родину. І щоби правильно зреагувати і зберегти сім’ю, дуже важливо, щоби такі центри працювали», – зазначає Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.

Денний центр соціально-психологічної допомоги – це безоплатний, доступний, а головне, безпечний простір, де в комфортних умовах постраждалі від насильства можуть отримати комплексну допомогу.

Джерело: Міський голова Івано-Франківська