За час російської війни бізнес-середовище в Івано-Франківську поповнилось близько півсотнею підприємств, які переїхали із зони бойових дій. У нас вони відновили виробництво та створили робочі місця як для місцевих, так і для вимушених переселенців.
Одне з таких виробництв перебралось до Франківська із Запоріжжя. Воно спеціалізується на виробництві електричного кабелю з міді. Свою продукцію постачають не лише на території України, а й до країн Євросоюзу. “Це — складне високотехнологічне виробництво. Монтаж дуже специфічний, тому ми залучили наших працівників із Запоріжжя (близько 20 людей). А вже тут, в Івано-Франківську, працевлаштували ще близько 15 осіб. Тим самим бюджет міста отримує податок з доходу фізичних осіб. Відповідно ми вже наповнюємо місцевий бюджет”, — зауважив Євген Бойко, фінансовий директор Запорізького заводу кольорових металів, релокованого до Івано-Франківська.
Зі слів представника компанії, знайти нове місце прописки для запорізького виробництва допомогла місцева влада. Тож тепер підприємство планує розширити штат та створити 300-350 робочих місць із середньою заробітною платою 15000-20000 грн. “У Франківську ми плануємо виробництво кабелю, загальним обсягом до 540 тон щомісяця. Та втілювати плануємо у три етапи, перший стартує у серпні – 100 тон продукції на місяць”, — поділився планами Євген Бойко.
Серед релокованого бізнесу не лише виробництво — Франківськ прихистив понад 10 тисяч працівників ІТ-галузі. Богдан Діордіца переїхав до нашого міста зі своєю компанією, яка до війни дислокувалась у Миколаєві та Києві. Сталось це ще 27 лютого. Досі його підлеглі працювали з дому чи орендували невеличкі приміщення. Зараз – у пошуках офісу для усього робочого колективу. «Ми створюємо застосунок Sugarrr для людей з цукровим діабетом. Він зчитує показники з глюкометрів, датчиків, телефонів, браслетів та інших девайсів, надає поради і застереження щодо терапії, а також синхронізує дані з лікарем та опікунами», — розповів про роботу своєї компанії Богдан Діордіца.
Під час воєнного стану у громадах діють спрощені інструменти для взаємодії органів місцевого самоврядування та бізнесу. Як повідомив виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук, зокрема, муніципалітети можуть скористатись спрощеною процедурою зміни цільового призначення земельних ділянок, тим самим врегульовувати питання розміщення релокованих підприємств. Також в рамках індустріального парку органи місцевого самоврядування можуть надавати пільги з місцевих податків і зборів (податок на нерухоме майно, плату за землю тощо). Також підприємці, які будуть працювати в індустріальних парках, звільняються від податку на прибуток на 10 років та від імпортного податку на додану вартість та мита на обладнання, яке ввозять. “Основне завдання громад Іванофранківщини — комунікувати та взаємодіяти з тим бізнесом, який переїхав до нас працювати. Їхня адаптація має бути максимально швидкою та ефективною. Робота депутатського корпусу, представників органів місцевого самоврядування Івано-Франківщини є ефективною, відтак сподіваємось, що вдасться прийняти ще більше підприємств на територіх Прикарпаття”, — підкреслив Стефанчук.
Загалом до Франківська переїхали понад 50 підприємств, але в цьому показнику не враховано сферу обслуговування. Чимало з вимушено переселених встигли обжитись у нашому місті та продовжити власну справу, якою займались вдома, як-от, кав’ярні чи кондитерські крамнички. “Для нас продовжується робота, щоби створити у громаді максимально комфортні умови для розвитку бізнесу, у тому числі й переселеного. Відтак маємо надію, що підприємства будуть розвиватись, створюватимуться нові робочі місця. Івано-Франківськ сьогодні є комфортним містом для релокації бізнесу. Ми, зі свого боку, робимо усе, щоби так було надалі – постійно контактуємо з підприємцями, повідомляємо про вільні площі та можливості для роботи”, — підсумував міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.
Нагадаємо, в Івано-Франківську діє платформа savebusinessnow.if.ua https://www.savebusinessnow.if.ua/ , з допомогою якої підприємці можуть комунікувати щодо можливостей для бізнесу під час російської війни в Україні.
До речі, на 15 липня 2022 року за програмою релокації у безпечні регіони переміщено 678 підприємств. З них 68% (467 підприємств) вже відновили свою роботу. Такі дані оприлюднили у Міністерстві економіки. Серед підприємств, які вже відновили свою діяльність на новому місці, найбільшу частку становлять ті, що займаються оптовою та роздрібною торгівлею, ремонтом автотранспортних засобів і мотоциклів (38,7 %), переробною промисловістю (33,1 %), інформацією та телекомунікацією (5,9 %), професійною, науковою та технічною діяльністю (5,3%). Найчастіше компанії релокуються до областей, де ближче до прикордонних переходів. Саме тому найбільше «переселеного» бізнесу прийняли Львівська (24,6% релокованих підприємств), Закарпатська (16,1%) та Чернівецька (11,4%) області. (О.Т.).
Джерело: Франківська газета