26 серпня 2022 року міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків презентував власну монографію. Робота присвячена правовим засадам створення та діяльності служби безпеки Організації українських націоналістів. Монографія була написана ще до війни, але вийшла друком лише зараз.
“Це була моя кандидатська “Правові засади створення та діяльності служби безпеки ОУН”. Досить складна тема в національно-визвольному русі. Тому, що загалом пишуть про ОУН, а про цю спецслужбу дуже мало є досліджень. Дуже важливо було подивитись з точки зору права на діяльність служби безпеки. Адже ця служба працювала проти найсильніших розвідок, найсильніших репресивних інституцій”, – коментує Руслан Марцінків. Та додає, що важливо пам’ятати про те, що Українській державі не 31 рік, а вже століття. Що Визвольна боротьба триває й сьогодні.
Очільник міста ділиться, що йому ця тема особливо близька, адже по материнській лінії один з родичів був боївкарем СБ ОУН в Коломийському районі. А особливо вразив протокол допитів, коли НКВДист для того, аби втертися в довіру свого агента, дозволив вбити напарника. Це доказ, що не цінували життя своїх людей ані тоді, ані зараз.
Директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби ім. Степана Бандери Ярослав Коретчук першим читав книгу ще в рукописі.«Значна частина людей чула про Службу безпеки ОУН, однак не знає її структури, яка свого часу була створена як розвідувальна та контррозвідувальна структура підпілля. В цій праці йдеться про те, на основі яких документів, вказівок, інструкцій діяла Служба, продемонстровано саму діяльність. В дійсності це був складний механізм, коли працював слідчий, велась документація, складалися протоколи допиту затриманого. Водночас було декілька джерел, з яких черпала СБ ОУН інформацію про дану особу. А вже потім приймалось остаточне рішення про долю людини», – поділився враженнями Ярослав Коретчук.
Слухачі, які були на презентації книги та які прожили більшість життя на Сході України зізнавались, що до них не доходила така інформація: про УПА, про боротьбу. Дуже мало було інформації про наших предків навіть на початку вторгнення росії у 2014 році. Дякують за цю важливу працю, яка висвітлює невідомі та приховані сторінки історії України. ” Не просто, щоб говорили, що вони жили в копанках та ховались в Карпатах. А вони були освіченими, вихованими, а головне – на такими, якими нам їх малювали раніше”, – ділиться слухачка.
“Я з дитинства і до сьогоднішнього дня знаю дуже багато пісень українських. І, зокрема, пісні УПА. Воно було в нашій сім’ї. Ці пісні були нашими колисковими. Ці пісні відображали боротьбу нашого народу”, – розповідає о. Орест.
Усі кошти, виручені з продажу книги спрямують на потреби батальйону “Свобода” та 78 батальйону 102 бригади ТРО. Лише під час презентації вдалося зібрати вже 9 тисяч гривень.Придбати монографію можна у музеї визвольної боротьби ім. С. Бандери, що на вул. Тарнавського, 22.
Джерело: Руслан Марцінків