Шкода від спалювання сухої трави багатолика і надзвичайно небезпечна. На превеликий жаль, жителі нашої громади рідко надають цьому ваги.

При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.

Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави призводить до таких загроз:

1. При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу до порушення законодавства і знищення диких рослин та тварин. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість пожеж.

2. Аналогічним чином, існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків.

3. Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза. Густий дим є напівпровідником і за певних умов здатний стати причиною короткого замикання ЛЕП та інше.

Буквально вчора масові спалювання сухої рослинності спостерігалися у с. Підпечери та на полях у сторону с. Підлужжя. А в с. Колодіївка вогонь із поля перекинувся на житловий будинок.

Важко знайти людину, якій би подобалось дихати димом від тліючого листя чи палаючого поля. Багато хто хотів би, щоб ці порушення припинились, але як досягти цього не знають.

Починаючи боротьбу із паліями у своєму населеному пункті, ви повинні знати, що закон у будь-якому випадку на вашій стороні. Викладені вище факти є непереборним доказом того, що спалювання рослинних решток несе численні загрози здоров’ю людини. Керуючись статтею 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, кожен з нас має законне право боротися із особами, які порушують норми чинного законодавства.

 

Шановні українці – не паліть сухостій!

Нагадуємо, що ігнорування громадянами України правил пожежної безпеки при спалюванні сміття і сухої рослинності, необережному поводженні з вогнем під час перебування на відкритих територіях, призводить до різкого зростання кількості пожеж у екосистемах. Такі пожежі швидко поширюються, особливо у вітряні дні. Спалювання рослинності не тільки завдає шкоди довкіллю та здоров’ю людей, а й може перерости у неконтрольоване горіння, пошкодження нижніх частини дерев, кущів та верхніх частин коріння, загрожувати знищенню будівель та споруд житлового сектору.

Днями від подібного роду пожежі в м. Долина загинула 79 річна жінка, а в с. Колодіївка Івано-Франківської міської територіальної громади згоріла літня кухня.

Міською радою спільно із представниками державної служби з надзвичайних ситуацій, поліції, а також учасниками територіальної оборони, старостами сіл міської територіальної громади здійснюється об’їзд населених пунктів та ведуться профілактичні бесіди, а до злісних порушників застосовуватимуться заходи адміністративного впливу.

Нагадуємо, що за самовільне спалювання сухої рослинності або її залишків передбачена адміністративна відповідальність (ст. 77-1 КУпАП “Самовільне випалювання рослинності або її залишків”) та кримінальна (ст. 245 КК України “Знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу”).

Шановні українці, у час воєнного стану в нашій Україні не паліть сухостій на полях, пасовищах. Бережіть природу, рослинний та тваринний світ, своє майно, а також здоров’я.